Sto lat!

Boże, w tej chwili to ciężko mi nawet się skupić. Kondensacja i kompresja wrażeń z ostatnich kilku dni sprawiają, że tracę w ogóle poczucie realności. Nagle w jednej chwili świat zmienia się i zmniejsza do rozmiarów tego miejsca, w którym się znajdowałam. Urokliwe, niemal klasyczne wnętrze, promieniujące powagą i radością zgromadzonych. Błyski fleszy, podniecone szepty, wielkie uśmiechy. Ale się cieszę. Patrząc na radość bliskich, człowiek czuje się bezpieczny i szczęśliwy.

Kto tak ma, ręka do góry.

Od tych wszystkich wrażeń tak kręciło mi się w głowie, że dziś w nocy, patrząc w czarną czarność zza zamkniętych oczu, dalej widziałam latający świat. Jak obudziłam się o trzeciej, nie wiedząc gdzie jestem, tak zasnęłam znów o siódmej.

 

Design Seeds

 

Patrzyłam na telefon i myślałam nad idiotycznie skrojonym światem. Skoro w Katmandu jest już dziewiąta siedemnaście, to dlaczego nie wstawać w Polsce? Następną godzinę spędziłam zastanawiając się, jak to bardzo jesteśmy europocentryczni. Mamy południk zerowy i w ogóle całą masę królestw, które nie mają tu nic do rzeczy. Ale czas określa się, zaczynając przecież od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.

Byłam wykończona. Normalnie o tej porze tylko zamknę oczy i już śpię. A dziś maltretowały mnie porąbane geograficznie przypadki Robinsona Cruzoe.

Spójrzcie na mapę. Jesteśmy w środku. Tylko na globusie możemy być w dupie świata, jak obrócimy go odpowiednio.

Proste zadanie.

  1. Uruchom Google Earth i spójrz na nasz Błękitny Glob. Wodniście jest, co?
  2. Znajdź Samoę. Spójrz na nią z odległości 90 kilometrów, a potem oddal na jakieś 11 420 kilometrów. Ale dziura! Nic, tylko się rzucić w wodę. Ale ok, w Polsce mam teraz 16:46, w niedzielę. Na Samoa mają 05:46 w poniedziałek. GMT + 14.
  3. Przesuń się na zachód i znajdź Wellington albo Auckland w Nowej Zelandii. Możesz korzystać z wyszukiwarki. Jaki jest tu dzień i jaka godzina? Według Google, jest tu GMT +13, czyli poniedziałek, 04:46.

Według mojego telefonu mamy tu taką samą godzinę. Ale na Samoa mają według telefonu 04:46, w NIEDZIELĘ. Czyli że dopiero zaczynają nasz dzisiejszy dzień, a nie jak mówi google, już go skończyli. Tak mnie boli głowa, że nie potrafię tego logicznie wyjaśnić.

Z mojego wywodu wynika jedynie tyle, że jestem cholernie zmęczona wszystkimi przygotowaniami, wydarzeniami i resztą i przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania, lub skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą, zanim przejdziesz dalej! Albo może być to niebezpieczne dla zdrowia lub /i życia.

 

 

Design Seeds

 

Nie obyło się bez pewnej wpadki, do której też się przyczyniłam. Uczcie się więc na cudzych błędach i jak robicie tort, to kładźcie go od razu na paterze, a potem dekorujcie kremem. Raczej nie nie odwrót. Szczególnie, kiedy w połowie nakładania kremu na niemal gotowy, nasączony i co najważniejsze, pyszny tort, chcecie jednak go przenieść. Hmm. Skutki bywają katastrofalne. I tak tragiczne, że nie wiadomo, czy płakać, czy śmiać się, widząc efekt nieudanych wysiłków. Tort wyglądał, jakby jego połowa właśnie się odkleiła od czyjeś twarzy i spadła obok drugiej. W pozycji chaotycznej.  Tym razem udało się go jednak częściowo uratować. A częściowo zjeść od razu łyżką.

Jaka piękna tragedia, ech.

Po latach będziemy bardziej pamiętać radość następnych dni. Dziś jeszcze pamięć moich mięśni kojarzy bardziej mycie okien, sprzątanie na półkach, pastowanie dębowych podłóg, układanie książek, czyszczenie szyby od kominka czy wycieranie iluśtam -dziesięciu talerzy. To są jednak na tyle drobne sprawy, że wlicza się je przecież w inwentarz, nie?

Oczywiście –
-  nadal się zajmuję Iściem
iście mgliście się rysuje Iścia cel
czasem bywa doń podobna
kartki biel
Mgła – ta da
Że nieważny zda się przekrój
Że się patrzy po pokroju
Może – cel
To ta
Właśnie – mgła
Mgła spokoju

Ja zaczęłam, a Pan Poniedzielski niech skończy. A rivederci Roma.

The following two tabs change content below.

Zytka Maurion

?! Niech następne pokolenia piszą moją biografię.

Ostatnie wpisy Zytka Maurion (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>