Even if you are far away and alone

Nawet w takiej sytuacji warto spojrzeć z góry na wszystkie sprawy. I potem przestać myśleć, przestać oceniać. Stać się.

Bo stawanie się to nie to samo, co trwanie, bycie i istnienie. To jakościowo inna kategoria, inny ogląd rzeczy.

Dawno (?) nie miałam dostępu do internetu. Nie miałam prądu stałego i oszczędzałam wodę, bo susza. Inny świat. Tu wielowiekowa tradycja przeplata się mocno z poczuciem tożsamości lokalnej, a nowoczesność jest trochę jak u Dalego. Przy okazji Dalego – czytam w bardzo wolnych chwilach książkę Luisa Buñuela. Moje ostatnie tchnienie. Rzeczywistość jest bardziej surrealistyczna, niż myślałam. Może to moje szukanie – namiętne i z pasją – była właśnie przejawem takiej wizji sprzed stu lat. Może manifest surrealistów jest częściowo mój, a mój jest częściowo ich. Podświadomie zapożyczony, związany z naturalną ewolucją świata i idei.

Pozdrawiam Was.

I uciekam pochodzić trochę po pięknym  świecie, w którym pierwszym i ostatnim widokiem każdego dnia są góry.

Nie wiem, jak o tym pisać. Tu można tylko żyć. Poznawać ludzi o twardych rękach, którzy od rana do nocy rąbią siekierą drewno na zimę, a serca mają czułe i zakochane w świecie. Mądrość ludowa łączy się z wysoko wyspecjalizowaną wiedzą. Przywiązanie do wartości, do poczucia, że słowo mówione ma największą wartość – to coś coraz rzadziej spotykane. Ile w tym prostoty, ile zaufania.

Ja już nic nie piszę.

Staję się.

Zytka.

Nie staraj się być nowoczesny. To jedyna rzecz, która – cokolwiek byś nie uczynił – niestety cię nie ominie.

Salvador Dali

The following two tabs change content below.

Zytka Maurion

?! Niech następne pokolenia piszą moją biografię.

Ostatnie wpisy Zytka Maurion (zobacz wszystkie)

6 myśli nt. „Even if you are far away and alone

  • Bywa i tak, Uroboros, że nie ma kto przemówić. Mnie zadziwia wciąż, że prostota nie jest tym samym, co bycie prostackim, ale głębokim czerpaniem z odwiecznej mądrości ludowej. Ileż to spraw można wyjaśnić jednym przysłowiem, ileż pogody przepowiedzieć i jak bardzo można przy tym oddać hołd wszystkim pokoleniom, które z trudem tych prawd uczyły się na własnych błędach. :)

   Pozdrawiam!

  • Kochana Anno Mario! Jak miło! Oj, było mi tam dobrze, może nawet za dobrze, bo zupełnie się nie mogę odnaleźć w tym świecie… :)

   Ściskam mocno!

  • Droga Dello. I tam, i tu – wciąż takich spotykam i nie mogę się od nich oderwać. Dobroć staje się uzależniająca, kiedy wszystko dookoła jest jak cud świata! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>