Śląskie gadki i jo

Ja ze Śląska nie jestem, nawet nie próbuję być „stąd”. Mój Mężczyzna jest Ślązakiem, ale w domu u niego się nie godoło. (?). A Panowie od podłogi mieszkają wprawdzie na Śląsku, ale są z dawnego województwa Bielskiego czy Krakowskiego (trudno powiedzieć, jak tu granice przebiegały bo jak się jedzie od Katowic na budowę, to Śląskie żegna, Małopolskie wita i potem Małoposkie wita, a Śląskie żegna. Nie, jakoś inaczej… potem Śląskie znów wita!). Panowie więc w ogóle nic po śląsku, a mój ślunski synek im godo i godo! A oni rozumieją tyle, co i ja.

Mnie też coraz więcej tak mówi i codziennie słyszy: Co?!? I słyszę jakąś definicję. Na przykład:

Nie wiesz, kto to miglanc? To taki chachar z zasadami.

I już wszystko jasne.

Jakbyście nie wiedzieli, co to ten chachar (albo chachor), proszę bardzo, słownik ślonski przychodzi z pomocą:

Chachor to je po polsku chuligan, łobuz.

To je synek, kiery przeskakiwoł przez płoty, szeł na raub coś łopyndzlować. Dejmy na to krod jabłka. To też tyn, kiery szarpoł za włosy. Niy łaził do szkoły i wagarowoł.  Niy uczył sie tyż za dobrze. Jak mu sie uznało, tak robił. Kiej se wymyśloł, że ciepnie komuś w łokno kamiyniym, to tak robił. Robił taki roztomajte łostudy ludziom.

To przecież tak oczywiste samo przez się, że hej. Ino tylko teraz się nie pogubić w tych kiblach, klopsztangach i innych bajtlach, co to na plac kajś wyłażom.

A jak Wam mało, to można sobie jeszcze kupić babska tasza i mieć już wszystko w porządeczku. ;)

gryfnie.com

Jak podają autorzy:

Dlo wszyjstkich babów, kiere ni majom kaj wrazić mobilnioka, parfinów, taszyntucha i inkszych klamorów. Do nij wszyjstko wciepnom.

Tylko potem ciul, jak trzeba to wygrzebać! ;)

The following two tabs change content below.

Zytka Maurion

?! Niech następne pokolenia piszą moją biografię.

Ostatnie wpisy Zytka Maurion (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>